# MKS4D053307C00JSSD
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MKS4D053307C00JSSD
- **Manufacturer:** WIMA
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mks4d053307c00jssd
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mks4d053307c00jssd#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **Capacitance:** 33 µF
- **Dielectric Material:** Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized
- **Height:** 0.945" (24.00mm)
- **Lead Spacing:** 1.476" (37.50mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Size:** 1.634" L x 0.512" W (41.50mm x 13.00mm)
- **Termination:** PC Pins
- **Tolerance:** ±5%
- **Voltage Rating:** 100V