# MKS4D033303C00JSSD
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MKS4D033303C00JSSD
- **Manufacturer:** TAW ELECTRONICS, INC
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mks4d033303c00jssd
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mks4d033303c00jssd#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **Capacitance:** 0.33 µF
- **Dielectric Material:** Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized
- **Height:** 0.354" (9.00mm)
- **Lead Spacing:** 0.394" (10.00mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Size:** 0.512" L x 0.157" W (13.00mm x 4.00mm)
- **Termination:** PC Pins
- **Tolerance:** ±5%
- **Voltage Rating:** 100V