# MKS4C042204C00KSSD
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MKS4C042204C00KSSD
- **Manufacturer:** TAW ELECTRONICS, INC
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mks4c042204c00kssd
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mks4c042204c00kssd#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **Capacitance:** 2.2 µF
- **Dielectric Material:** Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized
- **Height:** 0.492" (12.50mm)
- **Lead Spacing:** 0.591" (15.00mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Size:** 0.709" L x 0.236" W (18.00mm x 6.00mm)
- **Termination:** PC Pins
- **Tolerance:** ±10%
- **Voltage Rating:** 63V