# MKS1XTI-10 AC240
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MKS1XTI-10 AC240
- **Manufacturer:** Omron
- **Category:** Relays
- **Subcategory:** Power Relays, Over 2 Amps
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mks1xti-10-ac240
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mks1xti-10-ac240#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Coil Current:** 9.6 mA
- **Coil Type:** Non Latching
- **Coil Voltage:** 240VAC
- **Contact Form:** SPST-NO (1 Form A)
- **Contact Material:** Silver Tin Indium (AgSnIn)
- **Contact Rating (Current):** 10 A
- **Features:** Test Button
- **Mounting Type:** Socketable
- **Must Operate Voltage:** 192 VAC
- **Must Release Voltage:** 72 VAC
- **Operate Time:** 20 ms
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 60°C
- **Relay Type:** General Purpose
- **Release Time:** 20 ms
- **Switching Voltage:** 220VDC - Max