# MKS1XT-10 AC120
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MKS1XT-10 AC120
- **Manufacturer:** Omron
- **Category:** Relays
- **Subcategory:** Power Relays, Over 2 Amps
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mks1xt-10-ac120
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mks1xt-10-ac120#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/12/86/78/12867863-Z2954-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Coil Current:** 19.3 mA
- **Coil Type:** Non Latching
- **Coil Voltage:** 120VAC
- **Contact Form:** SPST-NO (1 Form A)
- **Contact Material:** Silver Tin Indium (AgSnIn)
- **Contact Rating (Current):** 10 A
- **Mounting Type:** Socketable
- **Must Operate Voltage:** 96 VAC
- **Must Release Voltage:** 36 VAC
- **Operate Time:** 20 ms
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 60°C
- **Relay Type:** General Purpose
- **Release Time:** 20 ms
- **Switching Voltage:** 220VDC - Max