# MKPF3Y52007H00KSSD
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MKPF3Y52007H00KSSD
- **Manufacturer:** WIMA
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mkpf3y52007h00kssd
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mkpf3y52007h00kssd#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** High Frequency, Switching
- **Capacitance:** 20 µF
- **Dielectric Material:** Polypropylene (PP), Metallized
- **Height:** 1.791" (45.50mm)
- **Lead Spacing:** 1.476" (37.50mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 105°C
- **Size:** 1.634" L x 0.945" W (41.50mm x 24.00mm)
- **Termination:** PC Pins
- **Tolerance:** ±10%
- **Voltage Rating:** 450V