# MKP4J024702F00KSSD
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MKP4J024702F00KSSD
- **Manufacturer:** WIMA
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mkp4j024702f00kssd
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mkp4j024702f00kssd#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/21/45/90/2145907-1928-1572-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** High Frequency, Switching
- **Capacitance:** 0.047 µF
- **Dielectric Material:** Polypropylene (PP), Metallized
- **Height:** 0.492" (12.50mm)
- **Lead Spacing:** 0.295" (7.50mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 100°C
- **Size:** 0.406" L x 0.224" W (10.30mm x 5.70mm)
- **Termination:** PC Pins
- **Tolerance:** ±10%
- **Voltage Rating:** 630V