# MKP4J021002B00KSC9
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MKP4J021002B00KSC9
- **Manufacturer:** WIMA
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mkp4j021002b00ksc9
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mkp4j021002b00ksc9#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/21/47/31/2147315-1928-1748-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** High Frequency, Switching
- **Capacitance:** 10000 pF
- **Dielectric Material:** Polypropylene (PP), Metallized
- **Height:** 0.335" (8.50mm)
- **Lead Spacing:** 0.295" (7.50mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 100°C
- **Size:** 0.394" L x 0.118" W (10.00mm x 3.00mm)
- **Termination:** PC Pins
- **Tolerance:** ±10%
- **Voltage Rating:** 630V