# MKP4G031003G00JI00
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MKP4G031003G00JI00
- **Manufacturer:** TAW ELECTRONICS, INC
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mkp4g031003g00ji00
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mkp4g031003g00ji00#rfq
- **Capacitance:** 0.1 µF
- **Dielectric Material:** Polypropylene (PP), Metallized
- **Height:** 0.472" (12.00mm)
- **Lead Spacing:** 0.394" (10.00mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 105°C
- **Size:** 0.512" L x 0.236" W (13.00mm x 6.00mm)
- **Termination:** PC Pins
- **Tolerance:** ±5%
- **Voltage Rating:** 400V