# MKP386M512125JT1
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MKP386M512125JT1
- **Manufacturer:** VISHAY/BC
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mkp386m512125jt1
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mkp386m512125jt1#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/21/48/51/2148515-BC3160-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Snubber
- **Capacitance:** 1.2 µF
- **Dielectric Material:** Polypropylene (PP), Metallized
- **ESR (Equivalent Series Resistance):** 9 mΩ
- **Features:** Low ESR
- **Height:** 1.496" (38.00mm)
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 105°C
- **Size:** 1.732" L x 0.866" W (44.00mm x 22.00mm)
- **Termination:** Screw Terminals
- **Tolerance:** ±5%
- **Voltage Rating:** 1250V (1.25kV)