# MKP385E46840KIP2T0
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MKP385E46840KIP2T0
- **Manufacturer:** VISHAY/BC
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mkp385e46840kip2t0
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mkp385e46840kip2t0#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Automotive; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT; Snubber
- **Capacitance:** 0.68 µF
- **Dielectric Material:** Polypropylene (PP), Metallized
- **ESR (Equivalent Series Resistance):** 15 mΩ
- **Features:** High Temperature
- **Height:** 0.870" (22.10mm)
- **Lead Spacing:** 0.886" (22.50mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 105°C
- **Ratings:** AEC-Q200
- **Size:** 1.024" L x 0.472" W (26.00mm x 12.00mm)
- **Termination:** PC Pins
- **Tolerance:** ±10%
- **Voltage Rating:** 400V