# MKP385630025JPM4T0
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MKP385630025JPM4T0
- **Manufacturer:** VISHAY/BC
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mkp385630025jpm4t0
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mkp385630025jpm4t0#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** DC Link, DC Filtering; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
- **Capacitance:** 30 µF
- **Dielectric Material:** Polypropylene (PP), Metallized
- **Height:** 1.772" (45.00mm)
- **Lead Spacing:** 1.476" (37.50mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 110°C
- **Size:** 1.654" L x 1.181" W (42.00mm x 30.00mm)
- **Termination:** PC Pins
- **Tolerance:** ±5%
- **Voltage Rating:** 250V