# MKP385416016JCA2B0
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MKP385416016JCA2B0
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mkp385416016jca2b0
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mkp385416016jca2b0#rfq
- **Capacitance:** 0.16 µF
- **Dielectric Material:** Polypropylene (PP), Metallized
- **Height:** 0.453" (11.50mm)
- **Lead Spacing:** 0.295" (7.50mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 110°C
- **Size:** 0.394" L x 0.236" W (10.00mm x 6.00mm)
- **Termination:** PC Pins
- **Tolerance:** ±5%
- **Voltage Rating:** 160V