# MKP385375040JC02G0
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MKP385375040JC02G0
- **Manufacturer:** VISHAY/BC
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mkp385375040jc02g0
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mkp385375040jc02g0#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** DC Link, DC Filtering; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
- **Capacitance:** 0.075 µF
- **Dielectric Material:** Polypropylene (PP), Metallized
- **Height:** 0.453" (11.50mm)
- **Lead Spacing:** 0.295" (7.50mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 110°C
- **Size:** 0.394" L x 0.236" W (10.00mm x 6.00mm)
- **Termination:** PC Pins
- **Tolerance:** ±5%
- **Voltage Rating:** 400V