# MKP385291200JFM2B0
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MKP385291200JFM2B0
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mkp385291200jfm2b0
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mkp385291200jfm2b0#rfq
- **Capacitance:** 9100 pF
- **Dielectric Material:** Polypropylene (PP), Metallized
- **Height:** 0.532" (13.50mm)
- **Lead Spacing:** 0.591" (15.00mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 110°C
- **Size:** 0.689" L x 0.276" W (17.50mm x 7.00mm)
- **Termination:** PC Pins
- **Tolerance:** ±5%
- **Voltage Rating:** 2000V (2kV)