# MKP2G014701B00JI00
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MKP2G014701B00JI00
- **Manufacturer:** TAW ELECTRONICS, INC
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mkp2g014701b00ji00
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mkp2g014701b00ji00#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Automotive; High Frequency, Switching
- **Capacitance:** 4700 pF
- **Dielectric Material:** Polypropylene (PP), Metallized
- **Height:** 0.295" (7.50mm)
- **Lead Spacing:** 0.197" (5.00mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 100°C
- **Ratings:** AEC-Q200
- **Size:** 0.283" L x 0.118" W (7.20mm x 3.00mm)
- **Termination:** PC Pins
- **Tolerance:** ±5%
- **Voltage Rating:** 400V