# MKP2G011001B00MSSD
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MKP2G011001B00MSSD
- **Manufacturer:** WIMA
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mkp2g011001b00mssd
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mkp2g011001b00mssd#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/21/45/57/2145574-1928-1502-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Automotive; High Frequency, Switching
- **Capacitance:** 1000 pF
- **Dielectric Material:** Polypropylene (PP), Metallized
- **Height:** 0.295" (7.50mm)
- **Lead Spacing:** 0.197" (5.00mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 100°C
- **Ratings:** AEC-Q200
- **Size:** 0.283" L x 0.118" W (7.20mm x 3.00mm)
- **Termination:** PC Pins
- **Tolerance:** ±20%
- **Voltage Rating:** 400V