# MKP1G052209JD4KSSD
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MKP1G052209JD4KSSD
- **Manufacturer:** WIMA
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mkp1g052209jd4kssd
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mkp1g052209jd4kssd#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** High Pulse, DV/DT
- **Capacitance:** 22 µF
- **Dielectric Material:** Polypropylene (PP), Metallized
- **Height:** 2.559" (65.00mm)
- **Lead Spacing:** 2.067" (52.50mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 110°C
- **Size:** 2.244" L x 1.772" W (57.00mm x 45.00mm)
- **Termination:** PC Pins
- **Tolerance:** ±10%
- **Voltage Rating:** 400V