# MKP1848C51050JK2
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MKP1848C51050JK2
- **Manufacturer:** VISHAY/BC
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mkp1848c51050jk2
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mkp1848c51050jk2#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** DC Link, DC Filtering
- **Capacitance:** 1 µF
- **Dielectric Material:** Polypropylene (PP), Metallized
- **ESR (Equivalent Series Resistance):** 90 mΩ
- **Features:** Low ESR; Low ESL; Long Life
- **Height:** 0.748" (19.00mm)
- **Lead Spacing:** 1.083" (27.50mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 105°C
- **Size:** 1.260" L x 0.354" W (32.00mm x 9.00mm)
- **Termination:** PC Pins
- **Tolerance:** ±5%
- **Voltage Rating:** 500V