# MKP1839415124HQ
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MKP1839415124HQ
- **Manufacturer:** VISHAY/BC
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mkp1839415124hq
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mkp1839415124hq#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** High Pulse, DV/DT
- **Capacitance:** 0.15 µF
- **Dielectric Material:** Polypropylene (PP), Metallized
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 110°C
- **Size:** 0.394" Dia x 1.240" L (10.00mm x 31.50mm)
- **Termination:** PC Pins
- **Tolerance:** ±5%
- **Voltage Rating:** 1250V (1.25kV)