Part Number: MKL36Z256VMC4 Manufacturer: NXP Semiconductors Category: Embedded Subcategory: Microcontrollers Product URL: https://distyparts.com/product/mkl36z256vmc4-2 RFQ URL: https://distyparts.com/product/mkl36z256vmc4-2#rfq Datasheet URL: https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/56/8-/15/568-15141-6-ND.pdf Image URL: https://static.distyparts.com/disty-files/images/10/09/50/10095004-MK21DX128AVMC5-ND.jpg Summary: MKL36Z256VMC4 is an electronic component listed on DistyParts. This part is manufactured by NXP Semiconductors and is available through multiple distributors. Buyers can review stock availability, pricing, technical specifications, media, and datasheet information, then submit an RFQ from the product page. Description: MKL36Z256VMC4 is a microcontrollers from NXP Semiconductors. DistyParts aggregates this part with supplier inventory, pricing visibility, technical attributes, and procurement support for buyers searching electronic components and distributor stock. Specifications: Connectivity: I²C, LINbus, SPI, UART/USART Core Processor: ARM® Cortex®-M0+ Core Size: 32-Bit Single-Core Data Converters: A/D - 16bit; D/A - 12bit Mounting Type: Surface Mount Number of I: 84 Operating Temperature: -40°C ~ 105°C (TA) Oscillator Type: Internal Peripherals: Brown-out Detect/Reset, DMA, I²S, LCD, LVD, POR, PWM, WDT Program Memory Size: 256KB (256K x 8) Program Memory Type: FLASH RAM Size: 32K x 8 Speed: 48MHz Supplier Device Package: 121-MAPBGA (8x8) Voltage: 1.71V ~ 3.6V Distributor Offers: Inventory Summary: Distributor Count: 0 Total Stock: 0 Pricing Available: No Datasheet Available: Yes Image Available: Yes Specifications Available: Yes Related Pages: Manufacturer Page: https://distyparts.com/manufacturer/nxp-semiconductors Category Page: https://distyparts.com/category/integrated-circuits-ics/embedded/microcontrollers Canonical URL: https://distyparts.com/product/mkl36z256vmc4-2