# MKL36Z256VMC4
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MKL36Z256VMC4
- **Manufacturer:** NXP Semiconductors
- **Category:** Embedded
- **Subcategory:** Microcontrollers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mkl36z256vmc4-2
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mkl36z256vmc4-2#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Connectivity:** I²C, LINbus, SPI, UART/USART
- **Core Processor:** ARM® Cortex®-M0+
- **Core Size:** 32-Bit Single-Core
- **Data Converters:** A/D - 16bit; D/A - 12bit
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of I:** 84
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 105°C (TA)
- **Oscillator Type:** Internal
- **Peripherals:** Brown-out Detect/Reset, DMA, I²S, LCD, LVD, POR, PWM, WDT
- **Program Memory Size:** 256KB (256K x 8)
- **Program Memory Type:** FLASH
- **RAM Size:** 32K x 8
- **Speed:** 48MHz
- **Supplier Device Package:** 121-MAPBGA (8x8)
- **Voltage:** 1.71V ~ 3.6V