# MKI75-06A7T
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MKI75-06A7T
- **Manufacturer:** IXYS
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Transistors - IGBTs - Modules
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mki75-06a7t
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mki75-06a7t#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Configuration:** Full Bridge Inverter
- **Current:** 90 A
- **IGBT Type:** NPT
- **Input:** Standard
- **Input Capacitance (Cies) @ Vce:** 3.2 nF @ 25 V
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **NTC Thermistor:** Yes
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 150°C (TJ)
- **Power:** 280 W
- **Supplier Device Package:** E2
- **Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:** 2.6V @ 15V, 75A
- **Voltage:** 600 V