# MJN3C-I-DC24
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MJN3C-I-DC24
- **Manufacturer:** Omron
- **Category:** Relays
- **Subcategory:** Power Relays, Over 2 Amps
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mjn3c-i-dc24
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mjn3c-i-dc24#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/12/86/43/12864331-Z232-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Coil Current:** 50 mA
- **Coil Type:** Non Latching
- **Coil Voltage:** 24VDC
- **Contact Form:** 3PDT (3 Form C)
- **Contact Material:** Silver Alloy
- **Contact Rating (Current):** 10 A
- **Features:** Test Button
- **Mounting Type:** Socketable
- **Must Operate Voltage:** 18 VDC
- **Operate Time:** 20 ms
- **Operating Temperature:** -45°C ~ 70°C
- **Relay Type:** General Purpose
- **Release Time:** 10 ms
- **Switching Voltage:** 600VAC, 28VDC - Max
- **Termination Style:** Plug In, Quick Connect - 0.187" (4.7mm)