# MJN3C-I-AC120
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MJN3C-I-AC120
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mjn3c-i-ac120
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mjn3c-i-ac120#rfq
## Technical Specifications
- **Coil Current:** 16.7 mA
- **Coil Type:** Non Latching
- **Coil Voltage:** 120VAC
- **Contact Form:** 3PDT (3 Form C)
- **Contact Material:** Silver Alloy
- **Contact Rating (Current):** 10 A
- **Features:** Test Button
- **Mounting Type:** Socketable
- **Must Operate Voltage:** 102 VAC
- **Operate Time:** 20 ms
- **Operating Temperature:** -45°C ~ 45°C
- **Relay Type:** General Purpose
- **Release Time:** 10 ms
- **Switching Voltage:** 600VAC, 28VDC - Max
- **Termination Style:** Plug In, Quick Connect - 0.187" (4.7mm)