# MJE15031G
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MJE15031G
- **Manufacturer:** On Semiconductor
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Transistors - Bipolar (BJT) - Single
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mje15031g
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mje15031g#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 8 A
- **DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce:** 20 @ 4A, 2V
- **Frequency:** 30MHz
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -65°C ~ 150°C (TJ)
- **Power:** 50 W
- **Supplier Device Package:** TO-220
- **Transistor Type:** PNP
- **Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic:** 500mV @ 100mA, 1A
- **Voltage:** 150 V