# MJ15004G
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MJ15004G
- **Manufacturer:** On Semiconductor
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Transistors - Bipolar (BJT) - Single
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mj15004g
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mj15004g#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/83/53/24/8353240-2N3055GOS-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 20 A
- **DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce:** 25 @ 5A, 2V
- **Frequency:** 2MHz
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -65°C ~ 200°C (TJ)
- **Power:** 250 W
- **Supplier Device Package:** TO-204 (TO-3)
- **Transistor Type:** PNP
- **Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic:** 1V @ 500mA, 5A
- **Voltage:** 140 V