# MJ1070FE-R52
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MJ1070FE-R52
- **Manufacturer:** Ohmite
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Through Hole Resistors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mj1070fe-r52
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mj1070fe-r52#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Metal Film
- **Number of Terminations:** 2
- **Power (Watts):** 0.125W, 1/8W
- **Resistance:** 107 Ω
- **Size:** 0.073" Dia x 0.138" L (1.85mm x 3.50mm)
- **Supplier Device Package:** Axial
- **Temperature Coefficient:** ±50ppm/°C
- **Tolerance:** ±1%