# MIXA600PF650TSF
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MIXA600PF650TSF
- **Manufacturer:** IXYS
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Transistors - IGBTs - Modules
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mixa600pf650tsf
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mixa600pf650tsf#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Configuration:** Half Bridge
- **Current:** 720 A
- **IGBT Type:** PT
- **Input:** Standard
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **NTC Thermistor:** Yes
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 175°C (TJ)
- **Power:** 1750 W
- **Supplier Device Package:** Module
- **Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:** 1.8V @ 15V, 600A
- **Voltage:** 650 V