# MIXA30W1200TML
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MIXA30W1200TML
- **Manufacturer:** IXYS
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Transistors - IGBTs - Modules
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mixa30w1200tml
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mixa30w1200tml#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Configuration:** Three Phase Inverter with Brake
- **Current:** 43 A
- **IGBT Type:** PT
- **Input:** Standard
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **NTC Thermistor:** Yes
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C (TJ)
- **Power:** 150 W
- **Supplier Device Package:** E1
- **Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:** 2.1V @ 15V, 25A
- **Voltage:** 1200 V