# MIXA151W1200EH
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MIXA151W1200EH
- **Manufacturer:** IXYS
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Transistors - IGBTs - Modules
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mixa151w1200eh
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mixa151w1200eh#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Configuration:** Three Phase Inverter
- **Current:** 220 A
- **IGBT Type:** PT
- **Input:** Standard
- **NTC Thermistor:** No
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C (TJ)
- **Power:** 695 W
- **Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:** 2.1V @ 15V, 150A
- **Voltage:** 1200 V