# MIO600-65E11
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MIO600-65E11
- **Manufacturer:** IXYS
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Transistors - IGBTs - Modules
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mio600-65e11
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mio600-65e11#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Configuration:** Single Switch
- **Current:** 600 A
- **IGBT Type:** NPT
- **Input:** Standard
- **Input Capacitance (Cies) @ Vce:** 150 nF @ 25 V
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **NTC Thermistor:** No
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C (TJ)
- **Supplier Device Package:** E11
- **Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:** 4.2V @ 15V, 600A
- **Voltage:** 6500 V