# MIO1500-25E10
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MIO1500-25E10
- **Manufacturer:** IXYS
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Transistors - IGBTs - Modules
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mio1500-25e10
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mio1500-25e10#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Configuration:** Single Switch
- **Current:** 1500 A
- **IGBT Type:** NPT
- **Input:** Standard
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **NTC Thermistor:** No
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C (TJ)
- **Supplier Device Package:** E10
- **Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:** 2.7V @ 15V, 1500A
- **Voltage:** 2500 V