# MINI55TDE
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MINI55TDE
- **Manufacturer:** Nuvoton Technology
- **Category:** Embedded
- **Subcategory:** Microcontrollers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mini55tde
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mini55tde#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/10/09/69/10096933-NUC029TAN-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Connectivity:** I²C, SPI, UART/USART
- **Core Processor:** ARM® Cortex®-M0
- **Core Size:** 32-Bit Single-Core
- **Data Converters:** A/D 12x10b
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of I:** 29
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 105°C (TA)
- **Oscillator Type:** External
- **Peripherals:** Brown-out Detect/Reset, LVR, POR, PWM, WDT
- **Program Memory Size:** 17.5KB (17.5K x 8)
- **Program Memory Type:** FLASH
- **RAM Size:** 2K x 8
- **Speed:** 48MHz
- **Supplier Device Package:** 33-QFN (4x4)
- **Voltage:** 2.1V ~ 5.5V