# MIN02-003CC5R6B-F
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MIN02-003CC5R6B-F
- **Manufacturer:** Cornell Dubilier Electronics (CDE)
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Mica and PTFE Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/min02-003cc5r6b-f
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/min02-003cc5r6b-f#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Capacitance:** 5.6 pF
- **Dielectric Material:** Polytetrafluoroethylene (PTFE)
- **Features:** RF, High Frequency
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 200°C
- **Tolerance:** ±0.25pF
- **Voltage:** 300 V