# MIN02-003CC120A-F
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MIN02-003CC120A-F
- **Manufacturer:** Cornell Dubilier Electronics (CDE)
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Mica and PTFE Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/min02-003cc120a-f
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/min02-003cc120a-f#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Capacitance:** 12 pF
- **Dielectric Material:** Mica
- **Features:** RF, High Frequency
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 200°C
- **Tolerance:** ±0.1pF
- **Voltage:** 300 V