# MIN02-002DC240B-F
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MIN02-002DC240B-F
- **Manufacturer:** Cornell Dubilier Electronics (CDE)
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Mica and PTFE Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/min02-002dc240b-f
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/min02-002dc240b-f#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/22/75/90/2275905-338-1306-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Capacitance:** 24 pF
- **Dielectric Material:** Mica
- **Features:** RF, High Frequency
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 200°C
- **Size:** 0.218" L x 0.207" W (5.54mm x 5.26mm)
- **Tolerance:** ±0.25pF
- **Voltage:** 300 V