# MIEB101H1200EH
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MIEB101H1200EH
- **Manufacturer:** IXYS
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Transistors - IGBTs - Modules
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mieb101h1200eh
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mieb101h1200eh#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Configuration:** Full Bridge Inverter
- **Current:** 183 A
- **Input:** Standard
- **Input Capacitance (Cies) @ Vce:** 7.43 nF @ 25 V
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **NTC Thermistor:** No
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C (TJ)
- **Power:** 630 W
- **Supplier Device Package:** E3
- **Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:** 2.2V @ 15V, 100A
- **Voltage:** 1200 V