# MICROSMD175F-2
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MICROSMD175F-2
- **Manufacturer:** Littelfuse Inc.
- **Category:** Circuit Protection
- **Subcategory:** PTC Resettable Fuses
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/microsmd175f-2
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/microsmd175f-2#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/MI/CR/OS/MICROSMD010F-2DKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 1.75 A
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Resistance:** 80 mΩ
- **Size:** 0.127" L x 0.102" W (3.22mm x 2.58mm)
- **Thickness (Max):** 0.030" (0.76mm)
- **Time to Trip:** 800 ms
- **Type:** Polymeric
- **Voltage:** 6V