# MICRF022YM-FS12
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MICRF022YM-FS12
- **Manufacturer:** Microchip Technology
- **Category:** RFIF and RFID
- **Subcategory:** RF Receivers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/micrf022ym-fs12
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/micrf022ym-fs12#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Antenna Connector:** PCB, Surface Mount
- **Applications:** RKE
- **Current:** 2.2mA
- **Data Interface:** PCB, Surface Mount
- **Data Rate (Max):** 10kbps
- **Frequency:** 300MHz ~ 440MHz
- **Modulation or Protocol:** ASK, OOK
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Sensitivity:** -97dBm
- **Supplier Device Package:** 8-SOIC
- **Voltage:** 4.75V ~ 5.5V