# MIC2875-5.25YMT-T5
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MIC2875-5.25YMT-T5
- **Manufacturer:** Microchip Technology
- **Category:** Power Management (PMIC)
- **Subcategory:** Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mic2875-5-25ymt-t5
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mic2875-5-25ymt-t5#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 3.8A (Switch)
- **Frequency:** 2MHz
- **Function:** Step-Up
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C (TJ)
- **Output Configuration:** Positive
- **Output Type:** Fixed
- **Supplier Device Package:** 8-TDFN (2x2)
- **Synchronous Rectifier:** No
- **Topology:** Boost
- **Voltage:** 2.5V