# MI0603L331R-10
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MI0603L331R-10
- **Manufacturer:** LAIRD TECHNOLOGIES
- **Category:** Filters
- **Subcategory:** Ferrite Beads and Chips
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mi0603l331r-10
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mi0603l331r-10#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/24/0-/23/240-2378-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Max):** 2A
- **Filter Type:** Power Line
- **Height (Max):** 0.032" (0.80mm)
- **Impedance @ Frequency:** 330 Ω @ 100 MHz
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Lines:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Size:** 0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.80mm)