# MHV12-470S06P
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MHV12-470S06P
- **Manufacturer:** Bellnix Co., Ltd.
- **Category:** Power Supplies - Board Mount
- **Subcategory:** DC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mhv12-470s06p
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mhv12-470s06p#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Approval Agency:** cURus
- **Control Features:** Enable, Active High
- **Current:** 5.6mA
- **Features:** Adjustable Output, Remote On/Off
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -10°C ~ 60°C (With Derating)
- **Power (Watts):** 2.6 W
- **Size:** 4.33" L x 0.47" W x 0.78" H (110.0mm x 12.0mm x 19.8mm)
- **Type:** High Voltage - Non-Isolated Module
- **Voltage:** 10.8V