# MHQ1005PR12GT000
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MHQ1005PR12GT000
- **Manufacturer:** TDK Corporation
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mhq1005pr12gt000
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mhq1005pr12gt000#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/44/5-/94/445-9427-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Amps):** 140 mA
- **DC Resistance (DCR):** 2.7Ohm Max
- **Frequency:** 800MHz
- **Height:** 0.024" (0.60mm)
- **Inductance:** 120 nH
- **Material:** Ceramic, Non-Magnetic
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Q @ Freq:** 22 @ 250MHz
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.039" L x 0.024" W (1.00mm x 0.60mm)
- **Supplier Device Package:** 1006 (0402)
- **Tolerance:** ±2%