# MHP1000PS15
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MHP1000PS15
- **Manufacturer:** XP Power
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** AC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mhp1000ps15
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mhp1000ps15#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Medical
- **Approval Agency:** CB
- **Current:** 67 A
- **Efficiency:** 85%
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -20°C ~ 70°C (With Derating)
- **Power (Watts):** 1000W
- **Size:** 9.55" L x 5.90" W x 2.40" H (242.6mm x 149.8mm x 61.0mm)
- **Type:** Enclosed
- **Voltage:** 4 kV