# MHP-1630A150A
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MHP-1630A150A
- **Manufacturer:** AMEC Thermasol
- **Category:** Thermal
- **Subcategory:** Heat Pipes, Vapor Chambers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mhp-1630a150a
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mhp-1630a150a#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Attachment Method:** Metal Clip / TIM
- **Height:** 0.063" (1.60mm)
- **Length:** 5.906" (150.00mm)
- **Material:** Aluminum
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 100°C
- **Power:** 75.0W
- **Shape:** Flat
- **Thermal Resistance:** 0.250°C/W
- **Type:** Heat Pipe
- **Wick Type:** Grooved
- **Width:** 1.181" (30.00mm)