# MH4028X12B-RSR
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MH4028X12B-RSR
- **Manufacturer:** Mechatronics Fan Group
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mh4028x12b-rsr
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mh4028x12b-rsr#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 25.2 CFM (0.706m³/min)
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Features:** Auto Restart, Thermal Overload Protector (TOP)
- **Noise:** 63.0dB(A)
- **RPM:** 16500 RPM
- **Size:** Square - 40mm L x 40mm H
- **Static Pressure:** 1.325 in H2O (330.0 Pa)
- **Termination:** 2 Wire Leads
- **Voltage:** 12VDC
- **Weight:** 0.089 lb (40.37 g)
- **Width:** 28.00mm