# MH4028H12B1+6-RSR-PC
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MH4028H12B1+6-RSR-PC
- **Manufacturer:** Mechatronics Fan Group
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mh4028h12b1-6-rsr-pc
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mh4028h12b1-6-rsr-pc#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 21.1 CFM (0.591m³/min)
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Noise:** 52.0dB(A)
- **RPM:** 13000 RPM
- **Size:** Square - 40mm L x 40mm H
- **Static Pressure:** 0.880 in H2O (219.2 Pa)
- **Termination:** 4 Wire Leads
- **Voltage:** 12VDC
- **Weight:** 0.089 lb (40.37 g)
- **Width:** 28.00mm