# MH4028E12B-RSR
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MH4028E12B-RSR
- **Manufacturer:** Mechatronics Fan Group
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mh4028e12b-rsr
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mh4028e12b-rsr#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/85/07/76/8507767-1570-1957-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 24.5 CFM (0.685m³/min)
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Features:** Auto Restart, Thermal Overload Protector (TOP)
- **Noise:** 55.0dB(A)
- **RPM:** 15000 RPM
- **Size:** Square - 40mm L x 40mm H
- **Static Pressure:** 1.180 in H2O (294.0 Pa)
- **Termination:** 2 Wire Leads
- **Voltage:** 12VDC
- **Weight:** 0.089 lb (40.37 g)
- **Width:** 28.00mm