# MH3261-700Y
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MH3261-700Y
- **Manufacturer:** Bourns
- **Category:** Filters
- **Subcategory:** Ferrite Beads and Chips
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mh3261-700y
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mh3261-700y#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/MH/32/61/MH3261-601YDKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Max):** 4A
- **DC Resistance (DCR) (Max):** 30mOhm
- **Filter Type:** Power, Signal Line
- **Height (Max):** 0.051" (1.30mm)
- **Impedance @ Frequency:** 70 Ω @ 100 MHz
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Lines:** 1
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Size:** 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)